Duyurular

ANNE ADAYLARI BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ ???

İlk söz: Gebelik planlayan anne adayları, gebe kalmadan önce açlık kan şekerinizi kontrol ettirin.

Şeker hastalığı giderek yaygınlaşmakta ve şeker hastalarının sayısı artmaktadır. 2050'de ABD'de her 5 kişiden birinin şeker hastalığına yakalanma riskinden bahsedilmektedir.

Özellikle obez, ailesinde şeker hastalığı (diyabet) olan, önceki gebeliğinde şeker hastalığı(gestasyonel diyabet) geçirenler, önceden ölü doğum ya da iri bebek (4000 gr'ın üstü) doğurmuş olanlar şeker hastalığı açısından yüksek risk taşırlar.

Gebe kalmadan önce kilonuzun ve kan şekerinizin normal sınırlarda olması hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Gebelik öncesi kilonuzun ve kan şekerinizin normale inmesi; gebelikte ve doğumda sizi hipertansiyon, doğum travması, sezaryen ile doğum, böbrek(nefropati), göz(retinopati), sinir(nöropati) hastalıkları, şeker koması(diyabetik ketoasidoz) ve enfeksiyonlardan koruyacak, bebeğinizi de düşük, erken doğum, doğumsal kalp hastalıkları, anne karnında ölüm, iri bebek doğurma gibi sorunlardan uzaklaştıracaktır.

Ayrıca gebelik planlayan anne adaylarının ideal kiloya kavuşmaları gebe kalmalarını da kolaylaştıracaktır.

Gebelik öncesi şeker hastalığı (pregestasyonel diyabet) ve gebelikteki şeker hastalığı (gestasyonel diyabet) anneyi ve bebeği olumsuz etkileyebilen bir durumdur. Bu nedenle gebelerde 24-28 gebelik haftalarında kan şekerlerine bakılarak diyabet taramasından geçmelidir. Obez veya önceki gebeliğinde diyabetik olan riskli gebelerde ise erken dönemde diyabet taraması yapılmalıdır.

Diyabetik anne bebeklerinin çocuklukta obez, yetişkinlikte ise diyabetik olma riski vardır. Gebelik öncesi ve gebelikteki şeker hastalığı tanı ve tedavisi ile anne ve bebekteki olumsuz sonuçlar önlenebilir.

Son söz: Şeker hastalığından korunmanın temeli ise dengeli ve yeterli beslenme, akılcı kilo yönetimi, uygun egzersiz ve yeterli tıbbi bakımdır. Diyetisyeniniz sizin en önemli desteğinizdir.