Duyurular

İNSÜLİN DİRENCİ NEDİR?

İnsülin bir hormondur. Pankreastan salgılanır. İnsülin salgılanması, kan şekeri seviyesine göre ayarlanır. İnsülin artan kan şekerini düşürür.
 

İnsülin direncinde ise; kanda şeker seviyesi artmasına karşılık olarak insülin salgılanması artar ama kan şekeri düşmez. Şeker hücre içine giremez (Hücre içinde hipoglisemi). Yani insülinin 'etkisizliği' söz konusudur. Kanda bol şeker olmasına rağmen hücreler açtır.

İnsülin direnci, insüline karşı duyarsızlık ve insülinin biyolojik etkisinin oluşmamasıdır. Artık hücreler insüline normal bir cevap vermezler. İnsülin belli bir etki oluşturması için kan seviyesinin normalden yüksek olması gerekir (Hiperinsülinemi). Birçok organ sistemi yanında karbonhidrat, protein, yağ metabolizması olumsuz etkilenir.

 

İnsülin direnci tanısında, öglisemik insülin klemp testi altın standarttır. Ancak pratikte kullanımı zor olduğu için Homoestasis Model  Assesment (HOMA) testi kullanılır.

 

Uzun süre aç kalmak, öğün atlamak, aşırı yemek de insülin direnci yapar. İnsülin artınca kan şekeri düşer, tatlı krizine girersiniz. İnsülin vücutta yağlanma ve göbeklenmeye neden olur. İnsülin düşük tutulursa yağ depolanması durur ve zayıflama başlar.

 

Sonuç: Gerekli önlem alınmaz ise;
  1. Şeker hastalığı
  2. Obezite (Şişmanlık), hızlı kilo alma - zor kilo verme
  3. Hipertansiyon
  4. Koroner kalp hastalığı, damar sertliği
  5. Hızlı yaşlanma
  6. Karaciğerde ve iç organlarda yağlanma
  7. Göbek oluşması
  8. Kanser
  9. Yemeklerden sonra uyuklama, uyku apnesi (uykuda solunum durması), horlama gelişir.