Duyurular

DİKKAT BU BESİNLER BEBEĞİNİZİ ÖLDÜREBİLİR !!..

        0-1 yaş döneminde bebeklere verilmesi sakıncalı besinler:

  • ÇAY: Bebeklerde kansızlığa (anemi) neden olur. Çayın içeriğindeki tanin demir emilimini önler.
  • BİTKİ ÇAYLARI: Papatya çayı, yeşil çay da demir emilimini önleyerek kansızlık yapar.
  • BAL: Balda basit şekerler (glukoz ve fruktoz) bulunur. Clostridyum botulinum sporlarını taşıyabileceğinden Botulizm riski taşır. Süt çocuklarının mide asiditesi düşük olduğu için bu sporları  yok edemez.Sağlıklı çocuklar ve yetişkinler bu sporları zarar görmeden kolaylıkla sindirebilirler. 1 yaşından sonra sindirim sistemi olgunlaşır ve sporları yok edebilecek savunma mekanizmalarına ( başka yararlı bakterilerin sayıca artması, lokal immun cevap, mukoza bariyeri) kavuşur.1 yaşından önce bu savunma mekanizmaları gelişmediği için bebekler korunmasızdır. Bebeklerde görülen botulizm nadirdir.Amerikada yılda 100 kadar vaka bildirilmektedir. Amerika'daki balların %10 kadarında botulizm sporları saptanmıştır. Bunların ürettiği zehirli maddeler(toksinler) sinir sisteminde ileti bozukluğuna ve bir çeşit felce (paralizi) neden olur.Ağır vakalarda ölüm görülebilir. 
  • ŞEKER: Şeker pancarından elde edilen şeker sükroz ( glukoz ve fruktoz) içerir. Şeker vücuda yalnızca enerji verir. Bu nedenle bebek beslenmesinde şeker yerine diğer besin ögelerini de içeren anne sütü veya pekmez tüketilmelidir.
  • BAKLA: Bakla yenmesinden 24-48 saat sonra gelişen ani (akut) ve kandaki kırmızı renkli hücrelerin (eritrositlerin) parçalanması sonucu  oluşan kansızlıktır (anemi).Yüksek ateş, hemoglobinüri ve  böbrek yetmezliği de görülebilir.Favizm olarak adlandırılan bu hastalık genelde erkek çocuklarda sıktır. Bakla polenlerinin teneffüs edilmesi ve  bakla tüketen emziren annenin bebeğinde de aynı tablo oluşabilir.Genelde İtalya,Yunanistan,Türkiye, Kıbrıs,Mısır ve İspanya gibi akdeniz ülkelerinde sıktır. Ülkemizde batı ve güneydoğu anadoluda sıktır.